CAD do projektowania

Czy masz już swój CAD do projektowania? Obecnie jest to narzędzie pracy projektantów, geologów, geodetów, architektów, a nawet elektryków. CAD 2D to podstawowe środowisko dla wielu osób, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej narzędzi do jego obsługi. Najbardziej popularnym rozwiązaniem ciągle pozostaje AutoCAD. Czy warto inwestować w inny program? Czy tzw. alternatywa dla AutoCAD ma sens?

Pierwszy CAD 2D

Najstarszy program CAD do projektowania, a obecny lider rynku został zaprezentowany już w 1982 roku. Jego twórcą jest oczywiście przedsiębiorstwo Autodesk. Dużą zaletą popularności AutoCAD jest jego powszechna znajomość. Na wielu uczelniach jest to podstawowe narzędzie do nauki projektowania w środowisku CAD 2D.

Znany CAD do projektowania posiada otwartą architekturę, dzięki czemu powstała duża ilość specjalistycznych nakładek, współpracujących z programem. Przez to podstawowy CAD 2D może stać się precyzyjnym narzędziem dla projektanta instalacji elektrycznych, czy konstruktora. Wspiera to także automatyzację pracy.

Alternatywa dla AutoCAD

Czy w związku z licznymi zaletami programu Autodesk jest sens szukać innych narzędzi? Czy alternatywa dla AutoCAD ma sens? Dla wielu projektantów odpowiedź jest oczywista – tak. Lider na rynku ma jedną podstawową wadę – jest drogi. Dla użytkowników obok samej ceny ważny jest także sposób licencjonowania.

AutoCAD dostępny jest wyłącznie w formie subskrypcji, natomiast alternatywne rozwiązania, takie jak np. GstarCAD można wykupić na własność. Oczywiście cena i polityka licencyjna to ważne kwestie, ale nie najważniejsze w kontekście użytkowania programu. Wielu projektantów stawia na jakość. Czy taka alternatywa dla AutoCAD może być wystarczająco dobra?

Obecnie alternatywne programy do projektowania CAD na tyle się rozwinęły, że mogą być traktowane jako pełnowartościowe programy, a nie jak do tej pory – tylko jako zamienniki. Część producentów decyduje się na własne, innowacyjne rozwiązania – przykładem może być system Collaborative Design, czyli narzędzie GstarCAD umożliwiające wspólne wykonywanie projektów w czasie rzeczywistym.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*