Optyka myśliwska – czym są siatki celownicze?

Kiedy mówimy o myśliwych, mamy najczęściej na myśli ubranego w wojskowe (moro, khaki) ubrania mężczyznę z karabinem na ramieniu i wielką lunetą celowniczą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że nawet najlepsza luneta wyposażona w ogromne soczewki i przybliżająca obraz z wieluset metrów nie spełni swojej roli, jeśli nie zostanie wyposażona w siatkę celowniczą. To jeden z podstawowych akcesoriów, bez których współczesna optyka myśliwska nie może się obejść.

Namierzanie do centymetra

Lunety pełnią jedną rolę – przybliżają i powiększają obraz oddalony o ogromne odległości, ale nigdy nie wskazują na to, czy lufa broni jest wycelowana prosto w cel. Aby myśliwy miał pewność, że trafi w zwierzynę a nie kilka metrów obok niej, musi zamontować w lunecie specjalną siatkę celowniczą. To nic innego jak skalibrowany wymiar łączący to co „widzi” soczewka lunety, a to co „widzi” lufa karabinu myśliwskiego. Kalibracja jest niezbędna, ponieważ lunetę umieszcza się na górze broni, co oznacza różnicę przynajmniej kilku centymetrów.

Odległość ma znaczenie

Te kilka centymetrów wraz z rosnącą odległością do celu również zaczynają rosnąć (zjawisko skali), w rezultacie czego przy samym celu różnica może wynosić już kilka albo i kilkanaście metrów. Dlatego tak ważna jest dobrze dobrana optyka myśliwska, lunety, siatki i dalmierze oraz jej właściwa konfiguracja i kalibracja. Bez tego polowania odbywające się na dalsze odległości, gdzie mierzenie do celu za pomocą samej muszki nie zdaje rezultatu, okazują się zwyczajnie nieudane.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*