Program dla konstruktora

Program dla konstruktora to jego podstawowe narzędzie pracy. Konstruktor to wykonawca obiektu technicznego. Zajmuje się więc przygotowaniem poszczególnych elementów struktury, a także złożeniem wszystkiego w jedną całość. Konstruktor bazuje w swojej pracy na projekcie technicznym. W tym kontekście konstruktor jest wykonawcą obiektu, może więc być to po prostu firma.

Osobą odpowiedzialną za kreślenie obiektu w projekcie technicznym jest z kolei inżynier konstruktor. To właśnie on wykorzystuje program do projektowania BIM w celu stworzenia projektu, a nie tylko odczytania już stworzonych modeli i schematów w celu zrealizowania ich na placu budowy. Jedni i drudzy jednak ściśle ze sobą współpracują.

Program do zbrojenia

Program dla konstruktora to również program do zbrojenia. Rozpatrując takie narzędzie, przede wszystkim należy wziąć pod uwagę zasadnicze problemy obliczeniowe, dotyczące wytrzymałości konstrukcji. Program dla konstruktora powinien umożliwić m.in.:

  • Obliczanie potrzebnego zbrojenia podłużnego,

  • Poprzecznych elementów żelbetowych,

  • Stanów granicznych użytkowania: rys i ugięcia.

Taki program do zbrojenia może znacznie przyspieszyć i uprawnić pracę.

Program do projektowania BIM

Współcześni konstruktorzy w swojej pracy wykorzystują najczęściej program do projektowania BIM. Jest to inaczej modelowanie informacji o budynku. Wykorzystuje się go m.in. do wizualizacji budowy za pomocą wirtualnego świata – od koncepcji, aż do oddania do użytku. Dzięki temu model wyposażony jest w parametry rzeczywistego obiektu.

Program do projektowania BIM służy także do spójnej współpracy i wymianie informacji pomiędzy wszystkimi osobami odpowiedzialnymi za dany obiekt – począwszy od konstruktorów i architektów, a skończywszy na wykonawcach i inwestorach. Jest to znaczny przełom w branży budowlanej. BIM już dzisiaj jest bardzo popularny, ale zapewne kolejne lata przysporzą mu jeszcze więcej zwolenników.

Na rynku jest coraz więcej narzędzi obsługujących tę technologię. Są one ciągle rozwijane i udoskonalane. Jest także wiele szkoleń, dzięki którym osoby, które wcześniej nie miały możliwości pracy w BIM mogą stosunkowo łatwo przyswoić nowe środowisko pracy. Modelowanie informacji o budynku to już teraźniejszość, ale ciągle jeszcze także przyszłość branży budowlanej.

Więcej informacji na https://allbim.pl/

Leave a comment

Your email address will not be published.


*